Kiedy:
19 Marzec 2021@18:00 – 21 Marzec 2021@15:00
2021-03-19T18:00:00+01:00
2021-03-21T15:00:00+01:00
Gdzie:
Kamionka 2B
Koszty:
390 zł
Kontakt:
Alina Czerwińska
533 888 850

Zapraszamy Was na wyjątkowe wydarzenie. W dawnych czasach wielką wagę przywiązywano do czasu przesileń i równonocy i uznawano je za czas magiczny. Nasi przodkowie świętowali nadejście wiosny, nazywając je Jarym świętem lub Jarymi godami. Symbolicznie były one związane z Jaryłą/Jarowitem – który był dla nich symbolem odradzającej się natury. Okres zwyczajów i obrzędów magicznych (znanych z przedchrześcijańskiej kultury ludowej Słowian) rozpoczynały przygotowania do symbolicznego przepędzenia zimy i celebrowania nowego życia.

Na tyle, na ile pozwala nasza wiedza i zrozumienie tradycji, będziemy je odtwarzać i omawiać skąd się wzięły, rozmawiać o różnicach w interpretacji symboli i archetypów, związanych z wierzeniami i kulturą Słowian, dawniej, a dziś. 

  1. Przypomnimy sobie czym odżywiali się nasi przodkowie, jakie potrawy przyrządzali. Przygotujemy wspólną wieczerzę z napitkami i potrawami typowymi dla kultury dawnych Słowian. Będziemy gotować na ognisku, co przyda jadłu smaku wyśmienitego, a i jedzącym dobrej energii.
  2. Wykonamy motankę – Babę Jagę – tradycyjną, małą laleczkę.  Dlaczego Baba Jaga? Bo w symbolice baśni Słowiańskich to kobieca dojrzałość i moc, strażniczka życia i śmierci, opiekunka przemiany.
  3. W czas Wiosennego Przesilenia żegnamy zimę i wszystko to, co ona uosabia: zimno, smutek, śmierć, chorobę, zastój … Witamy też wiosnę i nowe, które przybędzie wraz z nią. Na spotkaniu wspólnie wykonamy kukłę Marzanny (uosabiającą zimę) z naturalnych materiałów (siano, słoma). Następnie spalimy ją w ognisku, aby pożegnac Stare i przywitać Nowe.
  4. Chyba każda z nas kojarzy brzozową miotłę stojącą tuż za progiem starej wiejskiej chaty. Może widziałaś taką u swojej babci? Taka niepozorna miotła to potężny atrybut magii ludowej. Służy do ochrony domu przed negatywną energią, można też wymieść za jej pomocą to, co nagromadziło się w pomieszczeniach. Na spotkaniu wykonamy właśnie taką miotłę. Możesz stworzyć ją w normalnym rozmiarze lub w wersji mini – jako biżuterię lub atrybut dla Twojej Baby Jagi. Wszak miotła to niezbędne wyposażenie wiedźmy. Dla chętnych odbędą się wyścigi na miotłach.
  5. Nie zabraknie aromatycznych ziół: dla zapachu, smaku i zdrowia. Wszak nasi przodkowie dobrze wiedzieli o ich dobroczynnych właściwościach. 

 

O prowadzących:

Marta Danielowska – psycholożka, terapeutka, instruktorka gimnastyki słowiańskiej. Miłośniczka dawnych wierzeń i tradycji ludowych. Samozwańcza ogrodniczka i zielarka. Kobieta. Słowianka.

Alina Czerwińska – nauczycielka muzyki i języka angielskiego, dźwiękoterapeutka, miłośniczka roślin, ziół, natury i smaku. Odtwórczyni i wielbicielka słowiańskich potraw i tradycji, nałogowa karmicielka. Gospodyni w Pauzie.

 

Miejsce spotkania:

Pauza to dom otwarty. Dzielimy się przestrzenią naszego domu i ogrodu z Gośćmi, którzy pragną odpocząć od zgiełku, pobyć w ciszy, w atmosferze akceptacji. Pauzowa kuchnia bywa “dzika”, chwastna – prosta, lokalna i tradycyjna, zawsze pełna aromatów i smaków. Pauza to również dom pełen dźwięków, często muzykujemy dla i z naszymi Gośćmi.

Można do nas dojechać samochodem, lub pociągiem do stacji Kozłów. Dojście piechotą stamtąd zajmuje 10 min.

Link do mapy: https://goo.gl/maps/JeRxjdkPeMv

Koszt udziału z wyżywieniem i noclegami  390 zł

INFORMACJE I ZAPISY:

“Pauza”: Alina Czerwińska, tel. 533 888 850

e-mail: pauzakamionka@gmail.com

 

W celu rezerwacji miejsca prosimy o wpłatę zadatku 100 zł, do 12 marca 2021, na konto:

Alina Czerwińska

Bank Millennium: 84 1160 2202 0000 0002 6350 0374

Tytułem: Jare Gody

Dodaj komentarz